• Výchovný poradca

• Integrácia a špecifické poruchy učenia

• ŠPECIFICKÉ PORUCHY UČENIA:

Vstup dieťaťa do školy je jedným z veľmi dôležitých okamihov nielen pre dieťa, ale aj pre jeho rodičov. Dochádza k nárastu požiadaviek kladených na dieťa, ktoré samozrejme túži po úspechu a ocenení svojimi blízkymi. Nie vždy ale musí ísť všetko presne tak, ako si to predstavujeme a môžeme sa stretnúť s tým, že nástupom dieťaťa do školy sa nám objaví množstvo nových problémov.

Jednou z možných dôvodov neúspechu dieťaťa môže byť práve niektorá zo špecifických porúch učenia, ktorá sa prejavuje najmä pri osvojovaní čítania, písania a počítania. Tieto poruchy zaraďujeme k tzv. vývinovým poruchám učenia. Vývinovým z toho dôvodu, že ide o poruchy, ktoré sa prejavia až na určitom stupni vývinu (napr. vstupom do školy). Preto sú najčastejšie diagnostikované v prvých ročníkoch základnej školy, keď rodič alebo učiteľ spozoruje, že dieťa nezvláda základné znalosti tak, ako by malo. Zaujímavosťou je, že takéto deti majú zväčša priemernú, často nadpriemernú inteligenciu. Deti s poruchami učenia si ťažko osvojujú učivo bežnými vyučovacími metódami, napriek dobrej mentálnej vybavenosti a dostatočne podnetnému rodinnému prostrediu. Tieto ťažkosti majú individuálny charakter a vznikajú na základe dysfunkcií centrálnej nervovej sústavy, nevyzretosti kognitívnych centier mozgu.

Špecifické poruchy učenia deťom sťažujú, resp. znemožňujú primerane reagovať, rozumieť pokynom, plniť bežné úlohy a v škole sledovať inštrukcie učiteľa, a to napriek normálnej inteligencii. Môžme sa stretnúť s ďalšími sprievodnými príznakmi, s emocionálne labilitou, charakteristickými prejavmi precitlivenosti, impulzivity, poruchami pozornosti, poruchami pamäti, poruchami orientácie v priestore a čase, poruchami rytmických schopností a pod.

Základné rozdelenie špecifických porúch učenia:
            DYSLEXIA - vývinová porucha čítania
            DYSGRAFIA - vývinová porucha písania
            DYSORTOGRAFIA - vývinová porucha pravopisu
            DYSKALKÚLIA - vývinová porucha matematických schopností
            DYSPRAXIA
            DYSMÚZIA
            DYSPINXIA

Špecifické poruchy učenia môžu byť aj na báze porúch pozornosti, medzi ktoré patria:
            ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou
            ADD - porucha pozornosti bez hyperaktivity
            ODD - opozičné správanie
            alternatívy ADHD (bez agresivity alebo s ňou)
            Základné znaky porúch pozornosti sú impulzivita a hyperaktivita.

Ako postupovať v prípade, že má Vaše dieťa niektoré z týchto problémov?
            Oslovte triedneho učiteľa Vášho dieťaťa, príp. výchovného poradcu, prípadne priamo  špeciálneho pedagóga alebo psychológa. Na základe nimi vyplnenej prihlášky na odborné vyšetrenie Vám po dohodnutí konkrétneho termínu v Centre pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie zrealizujú psychologické a špeciálnopedagogické vyšetrenie. Diagnostickými metódami zistia, ktorú z týchto porúch Vaše dieťa má, resp. vylúčia ich prítomnosť. Na základe výsledkov odborných vyšetrení určia správny a najefektívnejší postup pre nápravu špecifických porúch učenia u dieťaťa. Odporučia Vám a škole, ako  postupovať pri ďalšom vzdelávaní, poskytnú Vám potrebné rady, reedukačné materiály, ktoré využijete pri zlepšovaní parciálnych zručností Vášho dieťaťa.

Majte na pamäti, že včasné odhalenie prítomnosti špecifických porúch učenia, vytrvalá a pravidelná práca dieťaťa doma pri správnom odbornom vedení sú základným predpokladom úspechu pri náprave porúch učenia. Každý, čo i len malý úspech je preňho motiváciou a posilňuje jeho sebavedomie. V prípade, že sa dieťaťu neposkytne potrebná starostlivosť môžu poruchy učenia veľmi negatívne ovplyvniť život dieťaťa, jeho vzťah k učeniu ako takému, príp. mu úplne znemožnia jeho plynulé vzdelávanie. Mnohokrát sa v dôsledku opakovaného neúspechu v škole objavia problémy v správaní, čím sa situácia viac komplikuje.