• Projekt : Rozvoj inkluz.

• Projekt „Rozvoj inkluzívneho vzdelávania

v Základnej škole s materskou školou Dlhé nad Cirochou“

Základné informácie:

Názov projektu:               „Rozvoj inkluzívneho vzdelávania

v Základnej škole s materskou školou Dlhé nad Cirochou“

Poskytovateľ projektu:   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Prijímateľ projektu:         Základná škola s materskou školou, Školská 231/4, Dlhé nad

Cirochou

Predmet podpory:           poskytnutie nenávratného finančného príspevku (NFP) pre projekt

Hlavné aktivity projektu:

Hlavná aktivita 1 :  zapojiť asistentov učiteľa a činnosti podporujúce inklúzie do hlavného výchovno-vzdelávacieho procesu

Projekt je zameraný na zlepšenie podmienok vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktorí sa vzdelávajú v bežnej triede základnej školy.

Jeho cieľom je zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu, zlepšiť výsledky a kompetencie žiakov.

Asistenti učiteľa sú pridelení konkrétnym žiakom na prekonávanie bariér vo výchovno - vzdelávacej činnosti, uľahčujú adaptáciu žiakov a prekonávanie bariér, ktoré plynú zo zdravotného postihnutia žiaka.

Našou snahou je adaptovať žiaka do školského prostredia, pomáhať mu pri nadväzovaní kontaktov s jeho rovesníkmi, rozvíjať jeho sociálne a komunikačné zručnosti, a takisto aj deficitné oblasti, upevňovať stabilitu v emocionálnej oblasti a snažiť sa vytvoriť pre žiaka optimálne podmienky, ktoré vyplývajú z jeho špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb (ŠVVP).

Vo výchovno-vzdelávacom procese je našou úlohou spolupracovať s pedagogickými zamestnancami školy, a to v podobe konzultácie ohľadom prispôsobenia sprostredkovaných nových informácií, vzhľadom na individuálne osobitosti integrovaných žiakov, možnosti ich úpravy, implementácie rôznych špeciálno-pedagogických metód a využitia edukačno-kompenzačných pomôcok. Dôležitou činnosťou je prispôsobiť výchovno-vzdelávací proces ŠVVP žiaka v súlade s pokynmi učiteľa a pomáhať pri príprave učebných pomôcok pre daných žiakov. Súčasťou našich úloh je vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok, ktorý sa zameriava na žiakov so ŠVVP.

Vo voľnočasových aktivitách organizovaných školou napomáhame žiakom so ŠVVP pri rôznych činnostiach – priame vedenie a napomáhanie pri umelecko-kultúrnych aktivitách, dozor pri návšteve historických a kultúrnych pamiatok.

Dôležitou súčasťou našej činnosti je spolupráca s rodinou v podobe pravidelnej komunikácie so zákonnými zástupcami žiaka o procese edukácie, vzájomné informovanie sa o zdravotnom stave žiaka, a takisto aj o jeho rodinnom  prostredí.

Personálne obsadenie pracovných pozícií projektu:

Asistenti učiteľa: Bc. Jana Chvostáľová, Lucia Borovská

Rozpočet projektu na obdobie 36 mesiacov realizácie projektu:

Zazmluvnená výška oprávnených výdavkov:                                      62 280 €

Spolufinancovanie prijímateľa (5 %):                                                     3 114 €

Maximálna výška nenávratného finančného príspevku:                  59 166 €

Celková dĺžka realizácie hlavných aktivít: 36 mesiacov